4 luty 2020 Let’s talk about Age – Business with Diversity
4 lutego 2020 odbyło się kolejne wydarzenie Business with Diversity – Let’s talk about age – związane z przesłanką wiek i wyzwaniami związanymi z pracą pokoleniową. Gospodarzem kolejnego spotkania był Alexander Mann Solutions Poland i spotkanie miało miejsce w Alchemi w Gdańsku przy ulicy Grunwaldzkiej 408. Patronat honorowy nad wydarzeniem objęła Prezydentka Miasta Gdańsk Aleksandra Dulkiewicz.

Przywitanie Beata Kruczek Alexander Mann Solutions Poland
Warsztaty “Różnorodność siła zespołu” poprowadziły przez Małgorzata Jasnoch i Joanna Grandzicka z TEAL Action Learning Global. Omawialiśmy w grupach cechy charakteryzujące wszystkie pokolenia. Dopasowywaliśmy wartości, którymi się kierują pokolenia X, Y, Z.

Odpowiadaliśmy na pytania jak odnajdujemy się w tych cechach.Pracowaliśmy w grupach by zgłębić się w temacie: co charakteryzuje najbardziej pokolenia Z pod względem komunikacji, rozwoju, motywacji, delegowania zadań.

Zaangażowanie w pracy grupowej było ogromne, to najlepiej pokazuje jak wiele wspólnie możemy się nauczyć na spotkaniach organizowanych przez Fundację Diveristy Polska.

Aleksandra Salek-Malinowska prelegentka z Alexander Mann Solutions.
Czego potrzebują nasi pracownicy?
Pierwszego dnia pracy pracownicy dowiadują się, że jesteśmy firmą D&I. Organizujemy D&I Day, gdzie odbywają się warsztaty, zapraszamy gości z zewnątrz. Focusem na 2020 jest edukacja menadżerów, aby wspomóc ich w zarządzaniu różnorodnością.
W przedziale wiekowym pracuje u nas:

- 21-30 lat 731 osoby
- 31-40 lat 694 osoby
- 41-50 lat 76 osoby
- 51-60 lat 4 osoby
Do 2050 roku wg narodów zjednoczonych liczba ludności w Polsce ma spaść o 14%. Zaś 50% społeczności, to będą osoby starsze. Pracodawcy boją się pracowników w wieku przedemerytalnym, niestety nie inwestuje się w takiego pracownika. Zaraz będzie ogromna liczba pracowników powyżej 50 lat, którzy są świetnymi pracownikami a nie firmy nie potrafią ich przyciągnąć.

Polska jest na 7 miejscu na 38 krajów w Europie, gdzie pracuje się najdłużej, a nie jest to pomocne dla osób starszych, które mogłyby pracować na pół etatu. Powyżej 50 roku życia proces rekrutacji trwa 2 razy dłużej
Czy świetny pracownik lat 60 będzie używał Linkedin lub Pracuj.pl do znalezienia pracy?
W miejscu pracy nadal mamy problem z:
- stereotypami
- umiejętności językowe
- coraz niższy wiek emerytalny
- otwartość na pracę z domu
- niska stopa bezrobocia
Różnorodność wieku powinna być brana pod uwagę, ze względu na różnorodność rozwiązań, aby czerpać informacje.
Druga prelegentka to Agnieszka Buczyńska z Wolontariatu Gdańsk

Założeniem gdańskiego wolontariatu jest jak największe zaangażowanie społeczne mieszkańców. Co jest barierą w aktywności wolontariackiej w wieku senioralnym?
Zauważyliśmy, że największa ilość wolontariuszy udziela się w etapie szkolnym, zaś dużo mniej w wieku emerytalnym. Stąd nasza refleksja. Zrobiliśmy reprezentatywne badania. Zadaliśmy pytania seniorom: czy są wolontariuszami, czy chcieliby się zaangażować w akcje? Czy mają potencjał liderski by przyjąć wolontariuszy. Zrobiliśmy wywiady. Objechaliśmy badawczo wszystkie stolice województw. Sprawdzaliśmy czy centra wolontariatu mają rozwiązania. Badania pod linkiem https://wolontariatgdansk.pl/event/details/1160
Seniorzy powiedzieli o ograniczeniach:
nie było zrozumienia czym jest ten wolontariat
ja się w życiu napracowałem, to niech młodzi pracują

- ja coś daje bez tego, że ja coś dostaje,
- nie mają sił, aby przekładać kogoś w łóżku,
- strach przed formalnościami (porozumienie wolontariackie),
- ograniczenia zdrowotne,
- wykluczenie technologiczne,
- wiedza organizacji jak zarządzać wolontariuszem – jak rekrutować wolontariuszy,
- seniorzy sami nie wiedzą czego oczekują od wolontariatu,
- jak rekrutować seniorów (plakaty w radach dzielnic, miejska gazetka, radio).

Zaangażowanie rośnie, trzeba coś seniorom dać. Dlatego stworzyliśmy program o nazwie: “Od konsumenta do kreatora.”
Od osoby, która nie wychodzi z domu nie zrobimy wolontariusza. jeżeli ktoś jest zasiedziały w domu, to ja muszę zachęcić go, aby żył społecznie. Aby chciał się spotykać z ludźmi. Wtedy dopiero możemy go włączać w działania. Komunikat – spotkaj się z nami. Dopiero te osoby, które korzystają otrzymują od nas komunikat: chodź do nas skorzystać społecznie.
Świetnym narzędziem, które wyszło z badań jest wdrażany do tej pory Gdański Fundusz Senioralny – ofertę tworzą liderzy seniorów 80 inicjatyw rocznie – lider, który ma 4 wolontariuszy. Ponad 1000 wolontariuszy działa w Gdańsku. Ten model aktywizuje seniorów. Marketing szeptany jest dobrym rozwiązaniem dla rozszerzenia informacji.. Potencjał liderów i ich pomysły są zaskakujące. Wolontariat to transakcja wielokierunkowa czyli satysfakcja i nowe znajomości, relacje.

Panel dyskusyjny poprowadziła Danuta Sowińska z prelegentkami i prelegentami: Igor Dorawa Młodzieżowa Rada Miasta Gdańska,Marcin Męczykowski Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie w Gdańsku, Maria Bąkowska Rada Seniorów w Gdańsku-Komisja ds. Kultury, Edukacji, kontaktu z Młodzieżą,Zuzanna Ananiew z Alexander Mann Solutions Poland, Joanna Grandzicka z TEAL Action Learning Global. Tematem dyskusji były wyzwania w pracy pokoleniowej, aktywizacja seniorów i seniorek, zmiana stylu życia, brak doświadczenia zawodowego jako bariera w drodze kariery, oczekiwania młodych ludzi w przygotowaniu edukacyjnym do zawodu
Dziękujemy wszystkim uczestniczkom i uczestnikom za udział w wydarzeniu. Catering przygotowała cieKAWA kawiarnia z Gdańska. Zdjęcia: Kasia Malinowska
Having read this I thought it was extremely enlightening.
I appreciate you spending some time and effort to put this
informative article together. I once again find myself personally spending way too much time both reading and leaving comments.
But so what, it was still worth it!
I got this web site from my buddy who informed me about this website and
now this time I am visiting this web site and reading very
informative posts at this place.
Hmm is anyone else having problems with the images on this blog loading?
I’m trying to figure out if its a problem on my end
or if it’s the blog. Any responses would be greatly appreciated.